Geri Dönüşüm İşi


Geri dönüşüm işi, geri dönüşüm işi kurmak, geri dönüşüm işi nasıl yapılır; Sektöründe faaliyet göstererek bir yandan para kazanabilir bir yandan da çevrenin sürdürülebilirliğine katkı sağlayabilirsiniz. Şu da unutulmamalıdır ki, bu sektöre girmek isteyen teşebbüsçülerin hem büyük taahhütlerde bulunmayı hem de zorlu rekabet ortamı ile başa çıkmayı göze almaları gerekiyor. Ancak ayrıntılı şekilde yapılmış bir tasarı, kuvvetli finansal kaynaklar, legal gerekliliklere ait yeterli bilgi düzeyi ve ihtiyaç duyulan iş yeteneği ile siz de geri dönüşüm pazarına başarıyla adım atabilirsiniz.

Küçük bir hatırlatma daha yapalım. Bizi  Sayfamızdan da Takip Edebilirsiniz… Yazıyı PAYLAŞARAK EK İŞ SAHİBİ olabilirsiniz ve daha çok kişiye erişimini sağlayabilirsiniz…

Geri Dönüşüm İşi Nasıl Yapılır

Kendinize uygun bir alan bulun. Geri dönüşüm işi sektöründeki rekabet ortamı oldukça zorludur, rekabetin büyük bir bölümü ise büyük ve müessesesel işletmeler arasında yaşanır. Bu nedenle karlı bir şirkete dönüşmek istiyorsanız sunduğunuz hizmet pazarda talep ediliyor olmalı. Bir hayli kaza ve şehir idaresi yurttaşlarına kâğıt ve cam gibi geri dönüştürülebilir artıkları toplama hizmeti verdiği için alternatif olarak insanların kurtulmakta güçlük çektiği geri dönüştürülebilir başka artıklara yönelmeniz sizin için en iyi yol olacaktır.

Kesinlikle pazar araştırması yapın. Amaçladığınız alanda halihazırda hangi geri dönüşüm şirketlerinin faaliyet gösterdiğini, geri dönüştürülebilir atıkları nerede ve hangi fiyatla satabileceğinizi, atık hacminin ne kadar olduğunu araştırın.

Pek çok değişik türde geri dönüşüm işi yapan şirket bulunmaktadır. Siz de mobilya ve çalışabilir hane aletleri gibi hane içi ürünlerin toplanması ve yine satılması, kağıt ve cam gibi materyallerin bunları işleyen tesislere satılması veyahut insanların kurtulmakta zorlandığı kırılmış elektronik eşyalar gibi ürünlerin toplanması ve içerisindeki geri dönüştürülebilir parçaların ayrılması işlemlerinden birini seçenek edebilirsiniz.

Ham madde piyasasının balanssız olduğunu, diğer bir söylemle kar marjlarınızın hızlı şekilde farklık gösterebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Mevcut pazar şartlarına bağlı olarak cam ve kağıt gibi ürünlerin pazar değeri ciddi şekilde değişebilir ki bu vaziyet kar zarar haneniz üzerinde ehemmiyetli etkiler yaratacaktır.

Geri Dönüşüm İşinden Nasıl Para Kazanılır

Sıklıkla sorulan sorulardan biri olan geri dönüşüm işinden nasıl para kazanılır ve geri dönüşüm işi hakkında merak edilenleri sizinle paylaşmak istiyorum. Geri dönüşüm işine girerken ihtiyaç duyacağınız para miktarı büyük oranda yapmayı planladığınız faaliyetlere bağlıdır. Lakin en azından alacağınız lisanslar ve diğer kimi yasal müsaadeler için bir bütçeye kesinlikle gereksinim duyacaksınızdır. Ya da bu teşebbüs işini başlatmak için mevcut işinizi bırakıyorsanız, girişiminiz karlı noktaya gelene kadar –ki bu aylar hem de bazen yıllar dahi bulabilir- hayatınızı idame ettirmek için şart olan parayı kenarda bulundurduğunuzdan emin olmalısınız. Diğer harcamalarınız ise aşağıdaki gibi olabilir:

Geri dönüştürülebilir atıkları taşımak için gerekli olan araçların fiyatı

Bu atıkları stoklamak ya da satmak için yeterli büyüklükte bir alanın fiyatı

Çalışanlarınızın aylıkları

Geri dönüştürülebilir ürünlerin işlenmesi için gerekli olan donatımın fiyatı

Satın aldığınız geri dönüştürülebilir atıklar için yapılması gereken ödemeler

Geri Dönüşüm İşine Nasıl Başlanır

Bir iş planı hazırlayın. Geri dönüşüm işi için iş planı şirket faaliyetlerinizi nasıl yürüteceğiniz ve geliştireceğinize ilişkin hazırlamanız gereken resmi bir dokümandır. Bu faaliyetleri planlamak emeliyle önceden yaptığınız tüm araştırmaların çıktılarını bu dokümanda kullanmalısınız. Hazırladığınız iş planı şirket kurma sürecini başlangıçta kurguladığınız doğrultuda yürütmenizde ve potansiyel yatırımcılarınızın faaliyetlerinizin değerini anlamalarında yararlı olacaktır. Bu doküman aşağıdaki başlıklar altında her biri için ayrıntılı bilgiler içeriyor olmalı:

1- Şirketinizin hedefi nedir?

2- Sunduğunuz ürün ya da hizmetler, amaçladığınız pazar segmenti nedir?

3- Faaliyetlerinizin yapısı ve bu faaliyetlerin idare biçimi nasıl olacak?

4- Geri dönüştürülebilir ürünleri ne şekilde işlemden geçirecek ve/veya satışını gerçekleştireceksiniz?

5- Ne kadar paraya ihtiyacınız var? Bu para ile ne yapacaksınız? Ne kadarını başka kaynaklardan edinmeniz gerekiyor?

6- Sizi rakipleriniz karşısında farklılaştıracak şeyler neler?

7- Rekabet etmek zorunda kalacağınız şirketler ve pazarda yaratacağınız talep miktarı ile ilgili yaptığınız pazar araştırmalarının neticeleri nedir?

8- Ne kadar gelir yaratmayı öngörüyorsunuz?

9- Faaliyetlerinizin pazarlamasını ne şekilde yapacaksınız?

İhtiyacınız olan yatırımı bulun. Geri dönüşüm işi ile işe başlamak için ne kadar paraya gereksinim duyduğunuzu belirledikten sonra bu parayı hangi yollardan bulacağınızı da belirlemeniz gerekiyor. Yatırım almaya ihtiyacınız varsa ananesel banka kredilerinin dışında teşebbüsçülere para desteği sunan devlet müesseseleri, üniversiteler ve melek yatırımcılar gibi bir hayli değişik alternatiften de istifade etmeniz olası.

Geri Dönüşüm İşi Kurmak

Şirket yapınızı belirleyin. Geri dönüşüm işi ile sektöre giriş yapmadan önce içerisinde şahıs şirketi, limitet şirketi ve anonim şirketinin bulunduğu değişik türdeki şirket yapılarından birini seçmeniz gerekiyor. Bu seçimi doğru şekilde yapabilmek için şirket faaliyetlerinizin büyüklüğünü ve kapsamını kriter olarak alabilirsiniz.

Ekseriyetle, şahıs şirketleri en iyi vergi avantajlarına sahipken beraberinde yüksek şahsi sorumluluklar da getirmektedir. Öbür taraftan anonim şirket yapısı yüksek vergi oranları sunsa da ferdi sorumlulukların getirdiği rizikosu azaltmaktadır. Limitet şirketlerde ise durum bu iki şirket yapısının ortasındadır.

Kendiniz için en doğru şirket yapısını seçtikten sonra alakalı devlet müessesesi nezdinde yürütülmesi gereken yasal müracaat sürecini başlatmanız gerekiyor.

Seçtiğiniz şirket yapısının sizin için en doğrusu olup olmadığından emin değilseniz bir muhasebeciden ya da alanında uzman birinden yardım isteyin.

Başvuru formlarını doldurmaya başlamadan önce şirketinizin ismini dikkatlice belirlemiş olun. Kendi bölgenizde sizinki ile aynı isme sahip rastgele bir şirketin olup olmadığını araştırın.

Vergi yükümlülüğü ile alakalı gerekli kayıt işlemlerini yapın. Geri dönüşüm işi ile şirket olarak faaliyet göstermek istiyorsanız, vergi dairesinde şirketinizin kaydını yaptırmanız gerekiyor. Bu esnada alacağınız vergi numarasını ileride yapacağınız vergi ödemelerinde ve açacağınız banka hesaplarında kullanabilirsiniz.

Faaliyet ruhsatınızı alın.Vergi kaydının yanı sıra şirket faaliyetlerinizi legal şekilde yürütebilmek için ihtiyaç duyulan ruhsat işlemlerini de bitirmeniz gerekiyor.

Diğer desturlar için müracaatta bulunun.Ruhsatınızın olması faaliyetlerinizi serbestçe yürütebileceğiniz mananına gelmiyor. Belediye’den ya da alakalı devlet uzuvlarından birtakım başka desturlar de almanız gerekebilir. Bu desturlar toplamayı amaçladığınız geri dönüştürülebilir atık çeşitlerine, bu atıkları işlemden geçirip geçirmeyeceğinize ya da satıp satmayacağınıza göre farklılık gösterebilir.

Geri Dönüşüm İşi Tesisi Kurmak

Kendinize Uygun Bir Yer Bulun. Geri dönüştürülebilir ürünlerinizi stoklamak, işlemden geçirmek ya da satmak için bir alana ihtiyacınız varsa uygun bir yer bularak burayı satın almak ya da kiralamak zorundasınız. Lakin faaliyetleriniz kolayca ürünleri toplamak ve işlemden geçirilmeleri için tesise getirmek ise garaj gibi halihazırda elinizde bulunan bir alan bile başlangıç için yeterli olacaktır.

Seçtiğiniz bölge konusunda olası sınırlandırmaları dikkate alın. Geri dönüştürülebilir materyalleri stoklayacağınız ve işlemden geçireceğiniz bir yeriniz olsun istiyorsanız buranın bu tarz işlemler için uygun şekilde donatılmış olduğundan emin olun. Belirlediğiniz alanın şehrin yanında merkezi bir yerde bulunması birincil tercihiniz olsa bile şehir sakinleri ve/veya şehir planlama uzmanları büyük olasılıkla ikamet alanlarının yakınında bir geri dönüşüm şirketinin faaliyet göstermesine karşı çıkacaktır.

Müşterilerinizin geri dönüştürülebilir materyalleri satın almak ya da getirmek için lokasyonunuza gelmesi gerekiyorsa, seçtiğiniz bölgenin erişim açısından uygun bir noktada olduğundan emin olun. Buranın olabildiğince merkezi bir yer olmasına ve çevreninde yeterli park alanlarının bulunmasına özen gösterin. Ayrı olarak, şirketinizin fiziksel manada alaka çekici olmasına özen gösterin ki ziyaretçileriniz için kolaylıkla bulunabilir olun.

Çöp Toplama işi yaparken neler dikkat edilmeli

İhtiyacınız olan çalışan sayısı faaliyetlerinizin kapsamı ile yakından ilgilidir. Geri dönüştürülebilir materyalleri toplayacaksanız araçları kullanabilecek ve ağır yükleri kaldırabilecek çalışanlarınız olmalı. Faaliyetleriniz arasında ürünleri işlemden geçirmek de bulunuyorsa, ilgili donatımı kullanabilecek ekstra çalışanlara gereksinim duyabilirsiniz. Ayrı olarak, muhasebe kayıtlarının tutulması ve pazarlama faaliyetleriniz gibi işler için de çalışan desteğine ihtiyacınız olabilir.

Şirketinizin pazardaki bilinirliğini artırın.
Şirketinizin muvaffakiyet sağlayabilmesi için istikrarlı bir geri dönüştürülebilir ürün akışı yaratmalısınız. Bulunduğunuz bölgede yaşayan insanları ve faaliyet gösteren şirketleri sektöre giriş yaptığınızdan haberdar edebilmek için el broşürleri, kartvizitler, reklam tasarımları ve diğer pazarlama materyallerinden yararlanabilirsiniz.

Şirketinizle ilgili pazarlama faaliyetlerini yürütüyorken ister geri dönüştürülebilir atıklarını paraya dönüştürme ister onlardan kurtulma fırsatı olsun müşterilerinize sunduğunuz değerlere odaklanmayı savsaklamayın.

Ürünlerin yeniden satışını yapacaksanız, müşterilerinizden bazılarının etrafçı hayat tarzını destekleyen ve reklam kampanyaları sayesinde ilgilerini çekebileceğiniz insanlar olduğunu unutmayın. Bazıları ise kullanılmış ürünleri alarak tasarruf etmeyi isteyen müşteriler olabilir. Pazarlama faaliyetlerinizi bu arada bu iki müşteri tipine seslenecek şekilde kurgulamaya çalışın.

Büyük müşteriler kazanmaya çalışın. Şirketinizin sürdürülebilirliğini çok sayıda küçük müşteri ile savunmanız mümkün olsa da, aralarına büyük bir müşteri dahil faktörüz hem gelir düzeyiniz hem de pazardaki güvenilirliğiniz açısından son derece yararlı olacaktır. Pazarda yeterince kuvvetli bir imaj yarattığınızı düşünseniz dahi pazarlama faaliyetlerinize ve diğer şirketlerle iletişiminize katiyen ara vermeyin.

Legal prosedürlere sadık kalmaya devam edin. Şirketiniz faaliyete başlar başlamaz yürüteceğiniz her bir faaliyette devlet uzuvlarınca hazırlanmış bütün legal metinlere birebir riayet etmeye özen gösterin. Öbür türlü bir hayli rizikolu vaziyetle karşı karşıya kalabilirsiniz. Mesela etraf mevzuatına uymamak ileride yıkıma yakın etkiler doğurabilir. Bu süreçte etraf arkadaşı faaliyetlere dahil olmak hesabına sektördeki derneklere aza olmayı da düşünebilirsiniz.

Sizlere bu yazımda geri dönüşüm işi, geri dönüşüm işi hakkında bilgi vermeye çalışırken geri dönüşüm işi nasıl yapılır, geri dönüşüm işinde para var mı, geri dönüşüm işi nasıl kurulur soruları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

You may also like

LEAVE A COMMENT

Facebook

İletişim