Evde Reçel İşi


Evde Reçel İşi kanka ötekini ayarlasana bunu bi ara yayınladım ben

Günümüzde bir hayli insan haneden yapabilecek işleri başlıca veya ekstra gelir kaynağı olarak görmeye başladı. Reçel yapıp satmak da hanede ek iş seçeneklerinden yalnızca biri. Bu iş için neye ihtiyacınız olduğuyla alakalı bilmeniz gerekenleri ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Küçük bir hatırlatma daha yapalım. Bizi  Sayfamızdan da Takip Edebilirsiniz… Yazıyı PAYLAŞARAK EK İŞ SAHİBİ olabilirsiniz ve daha çok kişiye erişimini sağlayabilirsiniz…

Biz küçükken reçeller çok popülerdi. Günümüzde, hane yapımı reçeller daha önceki popülerliğini yine kazanmaya başladı. Mantıklı olarak birileri de reçel satmayı evden yapılabilecek iyi bir iş fikri olarak düşünebilir. Ancak kendinizi kandırmayın. Bu iş sizin düşündüğünüzden daha karmaşık olabilir.

SORUMLULUKLAR

Konserve gıda işinde çalışanlara sıklıkla dava açılır. Bu davaların bir bölümü tamamiyle aptalcayken bir bölümü da yasal gıda zehirlenmeleriyle alakalıdır. Bütün bunlar çok yorucu olduğundan, dava açılmasını engellemek için elinizden gelenin en iyisini yapmanız çok ehemmiyetlidir.

Konserve gıda işinde hata yapmanıza neden olabilecek pek çok riziko vardır ve harbiden birilerine size dava açmaları için iyi sebepler verebilirsiniz.  Bu nedenle piyasada isimi geçen fason firmalarla çalışmak en iyisidir.  Şayet bütün işlerinizi fason firma hallederse, sizin gıdalara dokunmanıza gerek kalmayacaktır. Bu riskleri azaltacaktır ancak yeniden de ne yaptığınıza dikkat faktörüz gerekir. Size karşı açılan bir hukuk davası olmadan da işletmeniz bir anda batabilir.

GIDA TERTİP ETMELERİ ve ETİKETLEME

Bu iki konu göründüğünden daha karmaşıktır. Gıda tertip etmeleri konusunda bilmeniz şart olan birçok konu vardır ve bunları anlamak kolay değildir. Bu yüzden, bu konularla alakalı size yardımcı olabilecek bir profesyoneli işe almanız gerekir. Gıda işine başlayacağınızı bildirmeniz gereken ve ruhsat almanız gereken ansızın fazla resmi müessese olabilir.

Sıra etiketlemeye geldiğinde vaziyet biraz daha iyidir. Bir profesyoneli işe almak sizin için daha doğru olacaktır. Ancak, şayet siz bu işi kendi başınıza yapmaya karar verdiyseniz işte bilmeniz gerekenler:

Etiketleme ürününüzle alakalı bütün yaftaları ve diğer bütün yazılı, basılı veya grafiksel dokümanları kapsar. Eğer ürününüz alerji yapan maddeler içeriyorsa bunu açıkça belirtmeniz gerekir. T.C. Gıda ve Tarımcılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün Türk Gıda Kodeksi Tebliğlerinin içinden etiketleme bölümüne bakarak konuyla alakalı ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İYİ BİR ÜRÜNÜNÜZ OLSUN!

Şu bir gerçek ki kendi reçellerinizi beğeniyorsunuz. Eğer beğenmeseydiniz onları satmayı düşünmezdiniz değil mi? Ancak bu ille de insanların ürünlerinizi alacağı mananına gelmiyor. Bu işe ciddi ciddi başlamadan önce bu durumu tekrardan gözden geçirmelisiniz.

Arkadaşlarınızı daimi çağrı edip ve tecrübeleri için onlara ev yapımı reçellerimi sunun. Ayrı olarak yakın arkadaşlarınıza ve komşularınıza reçellerinizi armağan olarak verin. Ürünlerinizle alakalı gerçek fikirlerini söylemesi için güvendiğiniz birilerinden yardım isteyin. Eğer gerçekten ürününüzü beğenirlerse yolunuza devam edin.

PARA KAZANIN!

Neticede bu işi ekstra para kazanmak için yapıyorsunuz. Bu da demek oluyor ki nasıl para kazanacağınızı da bilmelisiniz. Bir işi nasıl yöneteceğinize konusunda ipuçlarını bilmeden o işe başlayamazsınız. Bir profesyoneli işe alın!

Satışın kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak size fiyatlarınızı belirlemede yardımcı olacak birine ihtiyacınız olacaktır. Başlangıçta biraz para yatırmanız ve ürününüz için iyi bir fiyatlandırma yapmanız gerekebilir. Bunları yapabilmek için reçel yapımının bütün fiyatlarını de hesaba katmalısınız.

REKLAM YAPIN

Reklam rastgele bir şeyi satmanın en ehemmiyetli bölümüdür. Dünyadaki en iyi ürüne sahip olabilirsiniz ama insanlar bunu bilemezse tek bir reçel dahi satamazsınız. Bu yüzden reklama ehemmiyet verin.

Söz gelişi, alakalı resmi müesseselerin reçellerinizi marketlerde veya kermeslerde satmanıza müsaade edip vermediğini öğrenin. Mahalli gazetelere veya internete reklam verin. Kartvizitler veya broşürler bastırın. Bunların bir bölümünü ailenize ve arkadaşlarınıza dağıtın ki onlar da başkalarına versinler. Haberler duyulana kadar biraz vakte ihtiyacınız olacak.

Netice olarak evden reçel yapıp satmak oldukça ustalık isteyen bir iştir. Ancak, eğer inatçıysanız bu işi gerçekleştirebileceğinize eminiz. Bu ipuçlarını okuyun ve işe koyulun…

 

You may also like

LEAVE A COMMENT

Facebook

İletişim